15 zabawy dla dzieci, które nauczą Twoje dziecko życzliwości
Istnieje wiele różnych zabaw dla dzieci, dzięki którym możesz ćwiczyć pamięć i uwagę, stać się silniejszym i bardziej zwinnym lub po prostu dobrze się bawić. Czy są takie, które pomogą zaszczepić w dziecku życzliwość i chęć opiekowania się innymi, współodczuwania z nimi? Oczywiście!
Dzieci uczą się wszystkiego od dorosłych – właśnie na przykładach, a nie słowach, które często odbiegają od czynów. Należy to wziąć pod uwagę. Otaczając dziecko czułością i miłością od urodzenia, stając się dla niego doskonałym przykładem współczucia, miłosierdzia i szlachetności, postawisz pierwsze kroki w kierunku dziecięcej dobroci. A dając dziecku możliwość zdobycia własnego doświadczenia w opiece nad bliskimi i bliskimi mu osobami, naucz je nie tylko brać, ale także dawać. Daj dziecku radość z pomocy tym, którzy nie oczekują od niego życzliwości lub nie mogą w pełni podziękować mu za opiekę.
Zasianie ziarna dobroci w charakterze dziecka wymaga wiele wysiłku i cierpliwości. Ta ważna jakość moralna nie zostanie uformowana od razu - nikt nie anulował egoizmu i konfliktu. Ale współczucie i miłosierdzie staną się cechą charakteru, świadomym wyborem, zakorzenionym nawykiem. Z tego dziecko tylko skorzysta. Sympatyczne, życzliwe dzieci, które są ciepłe w stosunku do innych, odnoszą sukcesy, zawsze mają wielu przyjaciół, mają wysoką samoocenę i znacznie skuteczniej opierają się presji rówieśników.
W rzeczywistości wszystkie te zabawy są demonstracją miłości do dziecka, postrzegania jego troski o ciebie, a potem o innych ludzi. A cóż może być bardziej radosnego niż dawanie miłości i otrzymywanie jej od najdroższej osoby na świecie?
Do roku
1. Pocałunki
Całowanie jest naturalną manifestacją uczuć. Nie ograniczaj się i całuj dziecko tak bardzo, jak chcesz. Nie bój się zepsuć dziecka, teraz potrzebuje twojej miłości.
Wyślij swojemu maluchowi buziaki w powietrzu. Pokaż palcem, gdzie latają. Niech pocałunki dotykają nosa dziecka, jego policzków, ramion i nóg, brzucha. Wysyłaj buziaki z bliskiej odległości lub oddalaj się. Możesz wymieniać pocałunki stojąc przed lustrem. Naucz swoje dziecko naśladowania ciebie i oddawania powietrznych przejawów uczuć. Niech ten gest stanie się znakiem wzajemnej miłości. Wysyłając pocałunki, powtórz jedno czułe zdanie: „Pocałunki, pocałunki, tego właśnie potrzebujemy!” lub „Wiele, wiele pocałunków leci ode mnie!”
Kiedy widzisz dziadków, tatę do pracy lub starsze dzieci do szkoły, posyłaj dziecku buziaki.
Użyj w swojej relacji z dzieckiem i pocałunków „plemienia Tumbo-Yumbo”: zbliż twarz do twarzy dziecka i pocieraj nosy, mówiąc „Złapałem ci nos!”. Zmień swój głos. Dotknij nos dziecka palcem i poproś go o powtórzenie twoich działań.
2. Gdzie jest „wawa”?
Często, gdy dziecko uderza lub upada, wystarczy współczuć mu i ból natychmiast znika. Dobroć leczy. Kiedy dziecko boli, dmuchnij w bolące miejsce i powiedz: „Już nie będzie bolało!”. „Lecz” dziecko nawet po szczepieniu lub badaniu krwi.
Poproś dziecko, aby podczas pukania również dmuchnęło w bolące miejsce.
Weźcie zabawki i wspólnie zlitujcie się nad tymi, którzy mają coś, co boli lub którzy przypadkowo upadli na podłogę. Przypomnij sobie wiersze A. Barto o niedźwiedziu końsko-szpotawym.
3. Chleb i sól
Kiedy dajesz dziecku ciasteczka lub plasterek banana, poproś je o trochę dla siebie. Zjedz słodycze udostępnione przez malucha w przesadny, kreskówkowy sposób i podziękuj dziecku.
Karm się nawzajem łyżkami lub proponuj pojedyncze kawałki jedzenia, które możesz wkładać do ust rękami.
Weź zabawki i przybory kuchenne. Udawać, że karmią się nawzajem. Zaproś swoje ulubione zabawki na obiad i staraj się nikogo nie urazić.
4. Mój kociak
Aby dziecko odczuło radość kontaktu między ludźmi, głaszcz je i głaszcz po głowie. Jednocześnie mów łagodne i miłe słowa, powiedz, jakie dziecko jest dobre, piękne i urocze, jak go kochasz, nazywaj dziecko przyjemnymi pseudonimami - kotek, króliczek itp. Pamiętaj, że takie lekkie ruchy masujące na głowie uspokajają dziecko, łagodzą napięcie nerwowe i mają bardzo korzystny wpływ na stan okruchów. Poproś dziecko, aby pogłaskało Twoją głowę i Ciebie. Powiedz mi, jak ci się podoba.
Weź miękkie zabawki zwierzątka i pogłaszcz je po futrze. Pozwól małym zwierzątkom wyrazić wdzięczność dziecku, a dziecko poczuje, jak miłe są w dotyku.
5. Bukiet w prezencie
Podczas spaceru, w zależności od pory roku, zbieraj polne kwiaty, gałązki z pąkami, które z pewnością otworzą się w domu w wodzie, jesienne liście czy jagody jarzębiny na gałązkach w bukiety i wspólnie zdecyduj komu je podarujesz. Właścicielami bukietów mogą być bliscy ludzie lub po prostu sąsiedzi. Każdy z przyjemnością otrzyma prezent od Twojego dziecka. A dziecko poczuje, jak miło jest dawać ludziom radość.
Jeśli pójdziesz odwiedzić i kupić kwiaty w prezencie, weź jeden kwiatek na okruchy, aby sam mógł go zaprezentować i okazać opiekę.
6. Daj, proszę!
Ta gra polega na pytaniu, znajdowaniu i przynoszeniu pewnych rzeczy. Poproś dziecko, aby znalazło zabawkę i podarowało ją bratu lub weź pilota do telewizora i podaruj go dziadkowi.
Umieść kilka przedmiotów w osobnym pudełku i poproś dziecko, aby przyniosło Ci po jednym na raz, zgodnie z Twoim opisem. Za każdym razem, gdy dziecko spełnia prośbę, dokładnie zastanów się, co przyniosło dziecko, podziękuj mu za wykonane zadanie.
7. I pomagam!
W wieku dwóch lat dziecko jest już w stanie pomagać w domu. Drobne obowiązki przyniosą mu radość i nauczą być użytecznym. W końcu jest to jeden z przejawów życzliwości.
Oczywiście na początku dziecko nie będzie w stanie zrobić wszystkiego poprawnie i dokładnie. Ale to jeszcze nie ma znaczenia. Bądź cierpliwy i pozwól dziecku nauczyć się pomagać i opiekować się bliskimi. Pokaż dziecku, jak odkurzać ściereczką i wspólnie sprzątać pokój. Poproś dziecko, aby na obiad położyło łyżki na stole. Podlewaj razem rośliny doniczkowe.
Teraz dla dziecka te i podobne czynności są prawdziwą grą. Teraz nie trzeba jeszcze wymyślać opowieści o inwazji kosmitów, po której trzeba usunąć śmieci lub o żywych kwiatach kłócących się na parapecie, kto jako pierwszy przyniesie obiad w konewce. Zrobisz to bliżej do czterech lub pięciu lat.
8. Ghouli Ghoule
Nie wyrzucaj czerstwego chleba. Włóż go do torby i zabierz ze sobą na następny spacer. Niech twoje dziecko nakarmi ptaki. Wyjaśnij dziecku, że ptaki miejskie należy karmić, zwłaszcza zimą. Że twoja troska jest dla nich bardzo ważna.
Zrób karmnik i zawieś go przy oknie lub na drzewie przy wejściu. Posyp tam bułkę tartą lub proso, nasiona i obserwuj, ile ptaków przylatuje, aby spróbować tego, co dla nich przygotowałeś.
9. Dedykowany bliskim!
Zabierz bańki mydlane do łazienki. Możesz spróbować zrobić własny pienisty roztwór (dokładnie wymieszaj pół szklanki płynu do mycia naczyń, 2 szklanki przegotowanej lub destylowanej wody i 2 łyżeczki cukru). Bańki mydlane można nadmuchać za pomocą drutu o różnych kształtach i rozmiarach, połączonego w pierścień i owiniętego taśmą z ostrych punktów.
Poświęć każdą powstałą bańkę jednemu z krewnych lub przyjaciół dziecka.
10 Specjalny Niedźwiedź
Wybierz spośród zabawek miękkie zwierzę o smutnym wyrazie „twarzy”. Ten niedźwiedź lub króliczek wywoła teraz u dziecka współczucie i chęć ulitowania się nad małym przyjacielem. Mów o zabawkę: „Nikt się ze mną nie bawi. Nikt mnie nie kocha." Z reguły dzieci chwytają nieszczęśnika i przyciskają go do siebie. Jeśli to jeszcze nie nastąpi, zlituj się nad misiem, pogłaszcz go i zaproś dziecko, aby zrobiło to samo.
Od czwartego roku życia
11. Z głębi serca
Zaangażuj swoje dziecko w robienie prezentów dla wszystkich bliskich. Mogą to być prezenty na Nowy Rok lub 8 marca i 23 lutego, na urodziny lub „po prostu”.
Wybierz przyjemny i nietrudny sposób na wykonanie rzemiosła. Wytnij „pieczęć” z surowych ziemniaków i zrób piękne, wielokolorowe zdjęcia - „Jasne plamy” lub „Kąbel winogron” lub „Kwiaty”. Przygotuj słone ciasto (dwie szklanki mąki, szklankę soli „Extra” i trzy czwarte szklanki wody) i zaproś dziecko do uszycia talerzy z owocami lub koralików na naszyjnik. Jednak to, jaki prezent otrzymasz, nie jest najważniejsze. Najważniejsze, że powinno pochodzić z serca.
12. Rozpoczyna się przedstawienie
Wiele bajek uczy dzieci odróżniania dobra od zła, kochania dobrych charakterów oraz sprawiania, że chcą im pomagać i chronić. Bogate dziedzictwo musi być w pełni wykorzystane. Bajki trzeba nie tylko czytać, ale także je odtwarzać, dyskutować i wyciągać wnioski.
Zbuduj w domu mini-teatr i opowiadaj dziecku dobre historie już na etapie kukiełkowym. Pokaż swojemu dziecku i krótkie historie, które wymyśliłeś i odpowiednie do różnych sytuacji życiowych. Porozmawiaj z nim, który z bohaterów był miły i opiekuńczy, a kto zły, a nie dobry. Zapytaj swoje dziecko, kim chciałoby być.
13. Super bohater
Zaaranżuj dziecku takie sytuacje z zabawkami, w których musi okazywać komuś troskę, pomagać komuś lub dzielić się czymś. Mogą to być gry fabularne i zadania na ulotkach.
Książki i albumy dla dzieci dla kreatywności są pełne takich zadań. "Pomóż kotkowi znaleźć jego dom" - musisz znaleźć drogę przez labirynt. „Uratuj kurczaka przed kotem” - musisz narysować między nimi ogrodzenie. „Nakarm ptaki bułką tartą” - musisz narysować kropki w karmniku - jedzenie.
Ale czy można zorganizować podobne gry z zabawkami? Zaproś swoje dziecko do zbudowania domku dla króliczka z kostek. W końcu wkrótce zrobi się chłodniej i zacznie się zamieć. Poproś dziecko, aby ukryło mysz przed kotem, aby kot nigdy jej nie znalazł. Zapytaj dziecko, czy może oddać swój samochód, aby niedźwiedź poszedł do lasu po jagody?
Wyjaśnij dziecku, że nie tylko w grze, ale i w życiu wiele osób potrzebuje pomocy i jeśli to możliwe, należy starać się jej zapewnić.
14. Zdrobnienie gry
Oczywiście często nazywasz swoje dziecko imieniem zwierzaka: nie Maria, ale Masza, nie Piotr, ale Petenka. Poproś swoje dziecko, aby czule wymieniało Ciebie, krewnych, krewnych i przyjaciół. Zapytaj dzieciaka, jak myśli, że może to zrobić. Jak będzie się nazywać Baba Zina? Babcia Zinochka. Jak byś nazwał Andrew? Andryushenka. Pamiętaj, aby zapamiętać wszystkich przyjaciół dziecka i zmienić ich imiona na serdeczne.
Spróbuj nazwać czule wszystkie obiekty, które widzisz. Krzesełko do karmienia, łóżko, piłka i samochód, walizka itp.
15. Drzewo za kaucją
Wybierz drzewo, które najbardziej Ci się podoba, coś niezwykłego i przyjemnego dla Ciebie. Zajmij się nim. Znajdź informacje o jego nazwie i funkcjach. Odwiedzaj swoje drzewo za każdym razem, przytulając jego pień lub głaszcząc jego korę. Zwróć uwagę na to, jak drzewo zmienia się w zależności od pory roku, rób zdjęcia i rysunki swojego zwierzaka.