Najlepsze zabawki dla rocznego dziecka
10 najlepszych zabawek dla rocznego dziecka
Wybraliśmy najpopularniejsze i najbardziej przydatne zabawki, które nie muszą zbierać kurzu w szafie!
Dziecko rośnie, aw domu jest coraz więcej zabawek. Oczywiście chcę, żeby nie tylko zajmowały miejsce w pudełku, ale były przydatne.
Czytając fora i porady doświadczonych mam, sporządziłam listę dziesięciu zabawek, które z pewnością powinny pojawić się w domu, w którym mieszka roczniak.
Piramidy
Wymagania: drewno (najbardziej ekologiczne), tekstylne (najbezpieczniejsze) lub plastikowe (najlżejsze), niezbyt wysokie, ze stabilną podstawą.
Jak długo wystarczy: do trzech lat.
A my chętnie je rozbieramy i gryziemy. Później dziecko nauczy się wiązać pierścionki na szpilce, zbierać je w określonej kolejności. Nadają się do rozpoznawania rozmiarów, porównywania (zwłaszcza jeśli istnieje więcej niż jedna piramida). I są blisko kwiatów.
Zabawki Montessori
Wymagania: materiały wysokiej jakości, kilka części różnej wielkości.
Na jak długo: do ośmiu lat.
Technika Montessori opanowała prawie cały świat, te zabawki stały się marzeniem wielu rodziców. Takie materiały rozwijają myślenie przestrzenne, zdolności motoryczne, uczą nie tylko rozróżniania kolorów i kształtów, ale także liczenia.
piramidy geometryczne
Wymagania: co najmniej trzy do czterech podstawowych kształtów: kwadrat, koło, trójkąt. Materiał - drewno dobrze przetworzone (bez wiórów).
Na jak długo: do sześciu lat.
Wkładki (geometryczne piramidy) doskonale rozwijają zdolności motoryczne, a także wprowadzają maluszka w geometryczne kształty. Gdy dziecko zacznie łatwo odróżniać okrąg od kwadratu i trójkąt od prostokąta, skomplikuj zadanie: baw się z nim na ślepo: zaoferuj rozpoznanie kształtów dotykiem.
Wózek phacz
Wymagania: stabilny, niski, z solidnym wysokim oparciem i miejscem na zabawki pod siedziskiem, z gumowanymi kółkami (aby sąsiedzi poniżej nie narzekali na ryk).
Na jak długo: do czterech lat.
Nie zapomnij o rozwoju fizycznym. Taki wózek (opcja to zabawka na wózek) doskonale pomaga rozwijać koordynację ruchową, staje się podporą dla niestabilnego chodzącego maluszka.
Oczywiście nie nadaje się do każdego mieszkania. Ale można się nią dobrze bawić latem na placu zabaw, jednocześnie ćwicząc nóżki maluszka i odciążając ręce mamy. Wiele wózków inwalidzkich zawiera uchwyt dla mamy, który w razie potrzeby można łatwo zdjąć.
Piłki (regularne i sensoryczne)
Wymagania: im więcej tym lepiej. Różne rozmiary, kolory, materiały.
Na jak długo: do sześciu lat.
Piłki do rzucania i gry w piłkę nożną, odbijania lub pompowania do zabawy na plaży. Jest to ważne dla rozwoju fizycznego i koordynacji, nauki różnych gier i zasad komunikacji z innymi ludźmi (dziećmi). A przy okazji dobrze rozwija fantazję.
lalki
Wymagania: przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo, mały rozmiar, nogi i ramiona są bezpiecznie przymocowane do ciała, nie ma małych części.
Na jak długo: do siedmiu lat.
Powiedzieliśmy już, jaką lalkę wybrać na prezent dla dziecka. Okazuje się, że lalki są potrzebne także chłopcom. Z ich pomocą maluch poznaje świat, wykorzystuje je w swoich grach fabularnych: karmi, nawadnia, jeździ samochodami, opowiada bajki. A także taka zabawka jest odbiciem samego dziecka, to jego „ja”.
Kostki lub prosty konstruktor
Wymagania: najprostsze, drewniane, miękkie lub plastikowe, jasne, lekkie, równe.
Na jak długo: do sześciu lat.
Rozwijamy wyobraźnię przestrzenną, fantazję, kontynuujemy znajomość postaci (teraz wolumetrycznych). A także budujemy domy dla lalek i zwierząt, wieżę do nieba, drogę dla samochodów, uczymy się symetrii i projektowania.
Postacie ludzi i zwierząt
Wymagania: przyjazne dla środowiska (najlepiej drewniane), łatwo rozpoznawalne, lekkie.
Na jak długo: do czterech lat.
Tworzymy własny świat, uczymy się grać, dowiadujemy się kto i jak się nazywa, kto i jak jest inny, kto gdzie mieszka. Doskonałe narzędzie do zabawy i komunikacji z dzieckiem, doskonałe zamienniki telewizji i Discovery Channel. Trenuje wyobraźnię nie tylko dziecka, ale także rodziców.
Karty edukacyjne
Wymagania: proste, jasne obrazki, duże litery, wydrukowane na grubym kartonie.
Na jak długo: do pięciu lat.
Karty rozwojowe to zabawki, które nie będą przeszkadzać dziecku i będą używane równie często za rok, jak i za trzy. Dzięki nim dziecko uzupełnia słownictwo, poznaje fakty o otaczającym go świecie, uczy się alfabetu. Nawiasem mówiąc, z takimi kartami możesz wcześnie rozpocząć naukę języków obcych, jeśli kupisz zestaw z potrzebnym Ci alfabetem.
Instrument muzyczny
Wymagania: Przyjemny dźwięk, zbliżony do brzmienia oryginalnego instrumentu.
Jak długo wystarczy: do trzech lat.
Mamy to pianino, ktoś może mieć tamburyn lub marakasy, bęben lub metalofon. Najważniejsze, że dziecko samodzielnie wydobywa dźwięk, a nie tylko biernie naciska przyciski. A kto wie, może w Twojej rodzinie dorośnie muzyk?
Możesz też kupić samochody, zestawy do rysowania, książki, komplet naczyń lub narzędzi - to samo „jak mama” czy „jak tata”. Najważniejszym wymogiem dla zabawek w tym wieku jest prostota i rozsądna ilość. Proste zabawki rozwijają samodzielną kreatywność dziecka, rozbudzają jego ciekawość i wyobraźnię.